تعمیر پمپ کلاچ لیفان x60

پمپ کلاچ لیفان x60

یک خودرو برای آنکه شروع به حرکت کند به نیرو و انرژی نیاز دارد. این نیرو توسط سیستم مولد نیرو یعنی موتور ماشین و طی پروسه ای به نام احتراق انجام می گیرد. احتراقی که در داخل سیلندر رخ می دهد پیستون ها را به حرکت در آورده و با به حرکت در آمدن پیستون ها میل لنگ توسط قطعاتی به نام شاتون ها که به پیستون متصل اند به کار افتاده و به سیستم انتقال نیرو که همان گیربکس و یا جعبه دنده است می رسد. گیربکس هم دارای قطعات بسیار زیادی است تا از طریق آنها بتواند کنترل کامل بر نیروی مد نظر راننده را به چرخ های ماشین منتقل کند. زمانی که ما کلاچ می گیریم فلایویل که در قسمت انتهایی میل لنگ قرار داد از دیسک و صفحه جدا شده و بعد از مشخص کردن دنده مورد نظر و رها کردن کلاچ مجددا به دیسک و صفحه متصل شده و نیرو را به چرخ دنده و در نهایت به چرخ ها می رساند. حال ما در ادامه این مطلب می خواهیم به بررسی کامل پمپ کلاچ لیفان x60 بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

 

تعمیر پمپ کلاچ لیفان x60

 

وظیفه پمپ کلاچ لیفان x60

قسمتی که به سیلندر کلاچ متصل می باشد و مایع هیدرولیکی را برای حرکت کلاچ به سمت بالا و پایین می برد را پمپ کلاچ گویند. پمپ کلاچ لیفان دنده معمولی به سمت عقب و جلو حرکت می کند و می تواند مایع را به مخزن پایینی خود بفرستد که این مایع از دریچه ها عبور کرده و به سمت سیلندر جاری می گردد. سیلندر اصلی کلاچ به پدال کلاچ وصل می باشد که می توانیم بگویم این مجموعه بخشی از سیستم هیدرولیک خودرو است و در اثر فشار جزئی در سیال هیدرولیکی به حرکت در می آید.

دلایل خرابی کلاچ لیفان

  • تعویض نکردن دنده به صورت درست و اصولی.
  • توقف خودرو در سر بالایی با استفاده از کلاچ.
  • تعویض نکردن دنده به صورت کامل قبل از برداشتن پا از روی پدال کلاچ.
  • عدم تعویض قطعات کلاچ و یا عدم سرویس به موقع آنها.
  • استفاده الکی از کلاچ.
  • تمام شدن دیسک کلاچ : جنس این قطعه مانند جنس لنت ترمز می باشد با تمام شدن این لنت که وظیفه ایجاد اصطکاک با صفحه را برعهده دارد انتقال نیرو ضعیف شده و دیسک بر صفحه ساییده می گردد.
  • داغ شدن دیسک صفحه : که با افزایش شدید اصطکاک میان دیسک و صفحه در دراز مدت نه تنها میزان مصرف صفحه کلاچ افزایش می یابد به علاوه با داغ شدن دیسک و صفحه باعث کاهش شدید اصطکاک شده و انتقال نیرو را با مشکل مواجه می کند.
  • تاب برداشتن صفحه کلاچ : که در اثر سرد شدن ناگهانی صفحه کلاچی که داغ بوده به وجود می آید. این مشکل بیشتر در زمانی پیش می آید که شما بعد از طی کردن یک شیب تند و یا در ترافیک ماندن به مدت طولانی ناگهان وارد چاله آبی شوید و این قطعه که داغ بوده سریعا خنک گردد.

 

هواگیری پمپ کلاچ لیفان x60

 

انواع پمپ کلاچ لیفان x60

ما دو نوع پمپ کلاچ برای این خودرو داریم پمپ کلاچ بالا و پمپ کلاچ پایین که در ادامه شما را با این دو مفهوم بیشتر آشنا می کنیم.

پمپ کلاچ پایین لیفان

پمپ پایین از اصلی ترین بخش خالی کردن کلاچ می باشد این حرکت زمانی رخ می دهد که پدال به انتها چسبیده ولی کلاچ خلاص نشده باشد این اتفاق معمولا در کلاچ های هیدرولیکی رخ داده و نشانه نشتی و خالی شدن روغن است ولی در کلاچ های سیمی این مشکل نشان از بریدن سیم کلاچ می باشد. اگر این پمپ در هنگام رها کردن می لرزد مربوط به بیش از حد داغ شدن صفحه کلاچ و یا چرب شدن صفحه در اثر نشت روغن می باشد. گاها این مشکل پیش آمده که کلاچ به صورت درستی خلاص نمی گردد اما دلیل این مشکل چیست؟ اگر کلاچ اصولی خلاص نگردد هنگام تعویض دنده آنها بد جا خورده و حتی ممکن است صدای آبمیوه گیری دهند شایع ترین علت این مشکل مربوط به رگلاژ نبودن کلاچ است.

 

قیمت پمپ کلاچ لیفان x60

 

پمپ کلاچ بالا لیفان

این پمپ در واقع قطعه ای کمکی برای سهولت در امر کلاچ گیری می باشد همانطور که اشاره کردیم با فشردن پدال کلاچ صفحه سنگین فلایویل که در حالت دوران می باشد از دیسک و صفحه جدا شده و پس از رها کردن کلاچ دوباره متصل می گردد. شاید در نگاه اول این حرکت بسیار ساده به نظر برسد ولی بدون کمک و وجود پمپ کلاچ لیفان x60 امری سخت می باشد که نیازمند انرژی زیادی برای عمل کلاچ گیری می باشد. این پمپ در هر دو نوع خودرو ها با گیربکس دستی و اتومات وجود دارد.

 

تعویض صفحه کلاچ لیفان x60

 

سفارش لوازم یدکی لیفان x60

شما در این مطلب به طور کامل با پمپ کلاچ لیفان x60 آشنا شدید اگر خودروی شما دارای این علائم خرابی می باشد باید هر چه سریع تر تعمیر گردد. برای سفارش پمپ کلاچ با کیفیت بالا و قیمت مناسب می توانید از لیفان مرکزی اقدام نمایید. تمامی قطعات و لوازم یدکی شرکت ما با تضمین کیفیت به شما عزیزان ارسال می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی