علائم خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

شمع خودرو چیست ؟

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در زمینه شمع خودرو، وظایفی که شمع خودرو بر عهده دارد و علائم خرابی شمع خودرو را برای شما عزیزان توضیح دهیم پس اگر می خواهید اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید توصیه می کنیم که خود را از خواندن این مقاله محروم نکنید. یکی از قطعاتی که در هر یک از خودروها وظیفه ایجاد جرقه و در نهایت باعث روشن کردن خودرو می شود و به نحوی یکی از اصلی ترین قطعات خودروهاست، قطعه ای به نام شمع خودرو است که این قطعه از الکترود، عایق چینی، واشرها و … تشکیل شده است. در واقع این شمع خودرو جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و در مقابل با ایجاد جرقه ای در محفظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده و در نهایت توسط بنزین و در نتیجه ایجاد نیروی لازم برای حرکت خودرو می گردد.

 

تست شمع خودرو

انواع شمع خودرو

از گذشته تا اکنون تمامی خودروها شمع های مختص به خود و استاندارد را داشته و دارند به همین سبب در صورت خرابی شمع خودرو حتما از شمع های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید. در صورت استفاده از شمع خودروی تقلبی در سیستم ماشین خود می توانید باعث بروز اتفاقات جبران ناپذیری شوید و متحمل پرداخت هزینه های بیشتری برای رفع مشکل خودرو گردید به همین دلیل در انتخاب شمع خودرو دقت نمایید.

انواع شمع خودرو به شرح زیر می باشد :

1. شمع خودروی سرد : این شمع برای کاهش گرمای ایجاد شده توسط جرقه زدن طراحی و تولید شده است و بیشتر برای موتورهایی با دمای بالا کاربرد دارد.
2. شمع خودروی گرم : این شمع بر خلاف شمع های سرد دارای پایه های بلندی است که توسط آن پایه ها می توان گرمای موجود نیز دیرتر از دست رفته و در نهایت بتواند رسوبات باقی مانده حاصل از احتراق را بر روی خود شمع بسوزاند.
3. شمع خودروی نیکلی : الکترودهای این شمع از جنس آلیاژ نیکل است و دارای طول عمر کوتاهی هستند.
4. شمع خودروی پلاتینیومی : این شمع بر خلاف گزینه قبلی دارای طول عمر بیشتری است و قابلیت تحمل دما تا میزان 2500 درجه سانتی گراد را دارد و می تواند تا صد هزار کیلومتر عملکرد مناسبی را از خود بروز دهد.
5. شمع خودروی ایریدیومی : جنس الکترودهای مثبت این نوع شمع ها از ایریدیوم بوده و نسبت به شمع پلاتینیومی دارای طول عمر بیشتر و مناسب تری است.
6. شمع های خودروی چند الکترودی : این شمع دارای چند الکترود منفی بوده که وجود آن ها باعث ایجاد طول عمر بالاتری می شود.

 

عوارض عوض نکردن شمع خودرو

وظایف شمع خودرو

به زبان تخصصی وظیفه شمع خودرو، تبدیل انرژی پتانسیل موجود در سوخت به انرژی جنبشی و مکانیکی است. مخلوطی از هوا و سوخت فشرده شده به وسیله دریچه های سوخت وارد محفظه موجود در سیلندر می شود. مخلوط هوا و سوخت فشرده شده، قابلیت اشتعال بسیار زیادی دارد. زمانی که این مخلوط در حین حرکت رو به بالای پیستون در داخل موتور به بیش ترین حد مقدار تراکم خود خواهد رسید، موتور خودروی شما به کمک یک جرقه کوچک شمع، آن را روشن کرده و در نهایت باعث تولید انرژی مکانیکی و حرکت پیستون به سمت پایین خواهد شد. در مرحله بعدی نیز گاز و دود حاصل از سوختن با گردش رو به بالای پیستون و با باز شدن همزمان دریچه دود، از موتور خارج می شود. پس به زبان ساده می توان گفت که شمع خودرو وظیفه انفجار در محفظه احتراق را دارد که باعث حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارند. با پاشش سوخت توسط قطعه اي به نام انیكتور به داخل سیلندر و بعد از فشرده شدن آن به وسيله سوپاپ، شمع خودروی شما جرقه زده و باعث انفجار در محظه احتراق خودرو می گردد.

 

زمان تعویض شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

در این بخش قصد داریم تعدادی از علائم خرابی شمع خودرو را برای شما عزیزان بیان کنیم. به همین سبب اگر هر یک از علائم زیر را متوجه شدید در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید تا خودروی شما دچار مشکلات دیگری نشود.

از علائم خرابی شمع خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1. در قسمت های مختلف شمع خودرو، تغییر رنگی را مشاهده کنید.
2. در حین حرکت و یا روشن شدن خودرو، از اگزوز صدایی ناهنجار خارج شود.
3. چراغ چک خودروی شما روشن شده باشد : اگر در سیستم خودروی شما چراغ چک روشن شود می تواند نشان دهنده خرابی شمع های خودرو و احتراق ناقص باشد.
4. موتور خودرو به صورت کامل و درست کار نکند به عبارت دیگر موتور شما دچار خام سوزی شده است.
5. موتور دچار احتراق ناقص شده باشد : این مشکل زمانی رخ می دهد که ایرادی در احتراق مخلوطی از سوخت و هوا در داخل سیلندر رخ دهد.
6. در حین حرکت، شتاب گیری خودرو به درستی انجام نمی شود : این مورد معمولا زمانی رخ می دهد که شمع خودرو خراب شده و عمل جرقه زنی را به درستی انجام ندهد.
7. یکی از بارزترین علائم خرابی شمع خودرو، لرزش ماشین می باشد به عبارت دیگر اگر شمع خودرو وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، می تواند باعث ایجاد سر و صدای بلند و لرزش ماشین شود.
8. میزان مصرف سوخت خودروی شما افزایش یافته است و علت آن هم عدم احتراق سوخت در سیلندرها می باشد.
9. در حین استارت زدن خودرو با مشکل مواجه شده و عملکرد درستی نخواهد داشت به عبارتی خودروی شما به سختی روشن می شود.

 

قیمت شمع خودرو

 

کلام آخر

با توجه به توضیحات داده در این مقاله می توان گفت که اگر خودروی شما به درستی کار نکند و عملکرد درستی را از خود بروز ندهد، می تواند نشان دهنده خرابی شمع خودرو باشد. عدم رسیدگی به این موضوع می تواند باعث ایجاد خسارت های بیشتری برای خودروی شما شود. پس به محض متوجه شدن علائم خرابی شمع خودرو می بایست به آن رسیدگی کرده تا شمع مناسب و استانداری بر روی خودروی خود قرار دهید در نهایت خودروی شما همانند روزهای اول شروع به کار کند. اگر دارای خودرو لیفان هستید و می خواهید قطعاتی با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت را برای آن تهیه کنید لیفان مرکزی در خدمت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی