هزینه تعمیر گیربکس لیفان x50

گیربکس لیفان x50

به طور کلی ما دو مدل از لیفان x50  در کشورمان داریم لیفان معمولی و یا لیفان اتومات این خودرو های چینی که وارداتی هستند با یک موتور 1500 سی سی و 16 سوپاپ تولید شده و عرضه می گردند. قطعات این خودروی وارداتی نیز از کشور تولید کننده آن توسط نمایندگی های معتبر در اختیار ما قرار می گیرد. یکی از قطعات این ماشین گیربکس لیفان x50 می باشد که همانطور که در ابتدا گفتیم در دو نوع دستی و اتومات می باشد در ادامه می خواهیم شما را با این قطعه و هزینه های تعمیر آن آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

گیربکس چیست؟

تمامی خودرو ها برای حرکت نیازمند یک عامل تولید کننده نیرو هستند و یک عامل برای انتقال این نیرو. در این سیستم تولید کننده نیرو موتور می باشد و انتقال دهنده هم متشکل از بخش های مختلفی می باشد که این قطعات در کنار هم نیرو را به بخش های مختلف منتقل می نمایند. نیرو موتور در حقیقت باید در نهایت به چرخ های ماشین برسد تا در نتجیه باعث حرکت بشود. حال این بخش انتقال دهنده از 3 قسمت اصلی کلاچ، جعبه دهنده یا همان گیربکس و دیفرانسیل تشکیل شده و این گیربکس است که نقش مهمی را در این سیستم ایفا می کند. تعمیر و نگهداری آن به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار بوده.

 

 

قیمت شفت ورودی گیربکس لیفان x50

 

تعمیر گیربکس لیفان x50

مدل گیربکس لیفان معمولی از کم خرج ترین مدل های خودرو چینی در بازار کشور ما ایران می باشد اما در مقابل این مدل مدل لیفان اتومات یا CVT به دلیل نواقصی که در زمینه عدم توازن قدرت و کشش موتور و متریال دارد از پرخرج ترین قطعات این خودرو در بازار می باشد.

گیربکس اتومات نصب شده بر روی لیفان x50

این مدل گیربکس که ساخت کشور چین می باشد در واقع یک کپی از روی گیربکس اتومات نیسان جوک است با این تفاوت که کیفیت این قطعه پایین تر از نسخه نیسان می باشد. چرخه کار این قطعه به این صورت است که انتقال قدرت توسط دو عدد پولی ورودی و خروجی و زنجیر انتقال نیرو که از جنس فلز می باشد صورت می گیرد. با تغییر پیوسته قطر پولی های ورودی و خروجی انتقال قدرت به چرخ ها انجام می گیرد. ضعف و عیبی که در گیربکس لیفان x50 اتومات صورت می گیرد و باعث پرخرج بودن ابن قطعه شده است بریده شدن پولی های خروجی و وودی می باشد که تنها دلیل این بریده شدن متریال ضعیفی اسن که در ساخت آن به کار رفته است.

 

قیمت گیربکس اتوماتیک لیفان x50

 

نشانه های خرابی گیربکس لیفان

 1. اگر در حین حرکت صدایی مانند دنگ دنگ و یا وزوز شنیدید
 2. معمولا در حین حرکت صداهای از اتومبیل خارج می شود که ما به آنها بی اهمیت هستیم ولی مشکلات از همین صدا های غیرمعمولی آغاز می گردد.
 3. دیر عمل کردن گیربکس
 4. عملکرد گیربکس به این شکل است که خیلی راحت و با سرعت دنده را عوض کند اگر واکنشی غیر این حرکت احساس کردید حتما به آن اهمیت بدهید. اهمیت ندادن به این موارد معمولی است که هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو را افزایش می دهد.
 5. احساس بوی سوختگی
 6. به طور کل بوی سوختگی ار داخل ماشین کلا نشانه خوبی نیست اما اگر آن را احساس کردی به اولین موردی که شک کنید گیربکس باشد چرا که روغن گیربکس اگر بیش از حد داغ شود بوی سوختگی تولید می کند.
 7. نشت مایع از زیر ماشین
 8. دیدن مایعی که نشت دارد از جایی که نباید از مشخص ترین نشانه های خرابی ماشین است. برای شناسایی اینکه روغن از کجاست کافی است تعدادی کاغذ و یا مقوا در زیر ماشین قرار دهید و نقطه مورد نظر را شناسایی کنید اگر رنگ روغن قرمز باشد مشکل از گیربکس است چرا که رنگ روغن آن نیز قرمز است.

 

علت روشن شدن چراغ cvt

موارد ایمنی در رابطه با گیربکس لیفان x50

 • خطا های گیربکس را جدی گرفته و به اولین تعمیرگاه مراجعه نماییم. چرا که اگر با گیربکس معیوب به رانندگی با ماشین ادامه دهیم باعث گسترش خرابی در سایر قطعات خودرو می شوید.
 • روغن گیربکس را در زمان تعیین شده و کیلومتری که مشخص شده است عوض کنیم.
 • اگر خودرو شما از نوع اتومات این مدل ماشین است ترجیحا از وسایل برقی اضافی مانند چراغ زنون، آمپلی فایر، دزدگیر و… استفاده نکنید چرا که گیربکس اتومات سیستم برق پیچیده تری نسبت به سایر خودرو ها دارد.
 • از آنجایی که کل سیستم گیربکس، سنسور ها و مدارهای الکترونیکی حساسی دارند موتورشویی برای آنها توصیه نمی گردد.

 

شفت گیربکس اتوماتیک لیفان x50

 

تهیه گیربکس لیفان x50 با بهترین کیفیت

یکی دیگر از مواردی که می تواند از خرابی زود هنگام گیربکس جلوگیری کند استفاده از بهترین قطعات با کیفیت عالی می باشد. لیفان مرکزی از نمایندگان اصلی توزیع قطعات انواع مدل لیفان در ایران می باشد که به راحتی می تواند بهترین جنس را با نازلترین قیمت در اختیارتان بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی