تفاوت گیربکس جدید و قدیم لیفان x60

گیربکس جدید و قدیم لیفان x60

یکی از تفاوت های عمده ای که در ماشین های x60  بسیار جلب توجه می کند موضوع تفاوت این ماشین در گیربکس شان می باشد. اگر به فکر خرید این مدل خودرو لیفان هستید باید اطلاعات جامعی در رابطه با تفاوت گیربکس جدید و قدیم لیفان x60 داشته باشید پس حتما تا ادامه این مطلب با ما همراه باشید. این خودرو در سال 2010 توسط شرکت خودرو سازی لیفان که در کشور چین می باشد معرفی شد و در سال 1391 توسط شرکت های مختلفی وارد ایران گردید. این خودرو که به صورت کراس اوور طراحی شده نخستین مدل شاسی بلند لیفان می باشد.

تفاوت گیربکس جدید و قدیم لیفان x60

تفاوت عمده این مدل ماشین در قدیمی و جدید بودن آن مربوط به تفاوت آن در گیربکس دستی و اتومات این خودرو می باشد. برای اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

لیفان x60 اتوماتیک

این مدل خودرو لیفان دارای 1350 کیلوگرم وزن و دارای طول 4325 میلی متر و عرض 1790 میلی متر می باشد. ارتفاع آن 1690 میلی متر است که این ها تمام ویژگی های ظاهری لیفان x60 می باشد. اگر بخواهیم از نکات فنی ماشین بگوییم باید گفت که دارای پیشرانه 4 سیلندری است و حجم موتور آن 8/1 می باشد قدرت موتور آن 128 اسب بخار است و این مدل دارای گیربکس CVT دو حالته است و در 14.5 ثانیه شتاب صفرآن به 100 می رسد. مصرف سوخت لیفان اتوماتیک در صد کیلومتر 8.7 لیتر می باشد حجم باک خودرو نیز 55 لیتر است.

 

رفع مشکل گیربکس لیفان x60

 

لیفان x60 دستی

این خودرو دارای 1330 کیلوگرم وزن می باشد و گیربکس آن دارای 3 دنده دستی می باشد. در مدت زمان 13 ثانیه شتاب آن از صفر تا صد است و مصرف سوخت ترکیبی آن در صد کیلومتر 8.3 لیتر می باشد این مدل دارای دو ایربگ و همچنین فرمان هیدرولیکی می باشد البته که قدرت موتور، پیشرانه، حجم موتور و گشتاور لیفان دستی همانند لیفان اتوماتیک می باشد.

تفاوت بین گیربکس دستی و اتومات

گیربکس ها از اجزای اصلی در خودرو ها می باشند که وظیفه آنها انتقال نیرو تولید شده توسط موتور به چرخ ها می باشد. به زبان ساده تر می توانم بگوییم گیربکس نیرو را از موتور گرفته و به اندازه های که می خواهیم به چرخ ها می دهد. گیربکس ها به طور کل دو دسته هستند دستی و اتومات هر دوی این گیربکس ها کارشان یکی می باشد اما تفاوت اصلی در آنجاست که در گیربکس معمولی مقدار نیرو انتقال یافته توسط راننده مشخص می گردد ولی در گیربکس های اتومات صفر تا صد وظیفه آن بر عهده خودش است نه راننده. البته که تفاوت دیگری در خودرو های لیفان با گیربکس دستی و اتومات موجود است در خودرو های اتومات ما شاهد کلاچ نیستیم ولی در خودرو های دستی چرا.

 

نصب گیربکس اتوماتیک لیفان x60

 

دستی بهتر است یا اتومات؟

بعد از گفتن تفاوت گیربکس جدید و قدیم لیفان x60 حال باید بدانیم که کدام بهتر است؟ در گذشته شاید به این شکل بود که ما فقط گیربکس های اتومات را بر روی خودرو های لوکس می دیدیم ولی امروزه شرکت های ساخت خودرو به حدی از پیشرفت رسیده اند که این مدل گیربکس را بر روی انواع مختلف ماشین ها پیاده می کنند. نمی توانیم این مورد را در نظر نگیریم که گیربکس های اتومات به هیچ وجه نمی توانند جای گیربکس های دستی را بگیرند چرا که معمولا افراد می خواهند کاملا از لحظات رانندگی لذت ببرند این جعبه دنده را انتخاب می نمایند. در خودرو هایی که گیربکس دستی هست خوب قطعا آزادی عملی بیشتری وجود دارد و کنترل موتور و نیرویی که به چرخ ها منتقل می گردد در اختیار راننده می باشد دقت کنید هیچ کدام از راننده های مسابقات اتومبیل رانی از خودرو هایی با گیربکس اتومات استفاده نمی کنند. در ادامه می خواهیم به بررسی نکات درباره تفاوت گیربکس جدید و قدیم لیفان x60 بپردازیم.

 

قیمت گیربکس اتوماتیک لیفان x60

 

مصرف سوخت

بیشتر افراد فکر می کنند که مصرف سوخت در گیربکس اتومات از دستی بیشتر است اما واقعا این قضیه درست است؟ در جواب باید بگوییم که این نظریه کاملا درست است چرا که خودرو های اتومات در حالتی که خودرو ایست کامل می کند تا وقتی که اهرم دنده در حالت پارک نباشد ارتباط موتور و جعبه دنده حفظ شده و موتور نیروی بیشتر یرای مصرف می کند.

بهینه شدن ضریب دنده در دنده اتومات

هرچند هنوزم دنده های اتومات دچار نقض هستند ولی شرکت های ساخت خودرو همه در حال پیدا کردن راهی برای پیشرفت و تکنولوژی در این قطعه می باشند. گیربکس در واقع سعی می کند بهترین ضریب دنده را با توجه به دور موتور خودرو انتخاب کند تا از بالا رفتن بی مورد دور موتور جلوگیری کند و باعث کاهش در امر مصرف سوخت گردید.

 

تعمیر گیربکس لیفان x60

 

تهیه گیربکس دستی و اتومات لیفان x60

با خواندن تمامی این موارد قطعا متوجه تفاوت زیاد بین این دو دنده آشنا شده اید حال تصمیم با شماست که کدام مدل خودرو را برای خود خریداری نمایید. اگر دارای خودروی لیفان x60 و یا سایر مدل های لیفان هستید می توانید محصولات مورد نیاز خود را از لیفان مرکزی تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی