آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد؟

روغن گیربکس

گیربکس در واقع بخشی از وسایل نقلیه می باشد که قدرت لازم را از موتور گرفته و آنها را به چرخ ها منتقل می نماید. البته که نحوه عملکرد آن مربوط به دستی و یا اتوماتیک بودن آن نیز می باشد. در جعبه دنده دستی که ما مجموعه ای از دنده ها را در اختیار داریم با فشردن کلاچ و تغییر دنده توسط راننده چرخ دنده در جای خود قرار می گیرد و با رها کردن کلاچ قدرت موتور به چرخ ها منتقل می گردد. در جعبه دنده اتومات هنگامیکه راننده پا را روی پدال گاز می فشارد دنده به طور خودکار با توجه به سرعت مورد نظر تعویض می گردد. نکته قابل توجه در این فرایند این است که روغن گیربکس باعث روانکاری شدن دنده های چرخ می گردد و حرکت را برای آنها در زمان عملیات دنده عوض کردن آسانتر می کند. ما در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی روغن گیربکس و زمان تعویض آن بپردازیم با ما همراه باشید.

 

 

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس چیست؟

این روغن همانگونه که از نامش پیداست یک مایع لغزنده بوده که به عنوان یک روان کننده برای بخش های متحرک در داخل گیربکس می باشد. در گیربکس های اتوماتیک این سیال به عنوان خنک کننده و یک سیال لزج است که وظیفه انتقال قدرت از موتور را دارد. به طور کلی تر به روغن های استفاده شده در گیربکس های اتوماتیک روغن گیربکس و به روغن استفاده شده در جعبه دنده های دستی روغن دنده و یا واسکازین می گویند. خوب شاید با خود بگویید تفاوتی با هم ندارند ولی تفاوت آنها در غلظت و گرانراوی بودن آنهاست که آن هم به دلیل تفاوت عملکرد در جعبه دنده دستی و اتوماتیک است. البته نکته ای که وجود دارد می توان از روغن گیربکس اتومات در دستی استفاده کرد ولی عکس آن امکان پذیر نیست.

 

نحوه تعویض روغن گیربکس دستی

 

تعویض روغن گیربکس ضروری است؟

بدون توجه به این نکته که گیربکس شما دستی است یا اتومات باید این سرویس صورت گیرد فقط در فواصل زمانی مشخص به طور مثال تعویض روغن در گیربکس اتومات از 50000 کیلومتر آغاز می گردد و این عدد بسته به شرایطی تغییر پذیر است.

چرا این سرویس باید صورت گیرد؟

در گیربکس های دستی مسئله پایین آمدن کیفیت روغن نیست بلکه مربوط به آلودگی ای آن می باشد. زمانی که ما دنده ها را تعویض می کنیم و یا خودرو یاتاقان بزند این آلودگی ها ایجاد می گردد. ذرات فلزی میکروسکوپی که در روغن به وجود می آید عملکرد آن را تحت تاثیر می گذارد و روغن نمی تواند به طور صحیح جعبه دنده را روان کاری کند. در نتیجه اگر اقدام به تعویض روغن نکنیم عمر سیستم انتقال قدرت ما کاهش می یابد. حال در گیربکس های اتومات حرارت بیشتری ایجاد می گردد که کیفیت سیال اتومات با گذشت زمان کاهش می یابد. به علاوه روغن گیربکس اتومات مانند روغن جعبه دنده دستی با قطعات فرسوده شده داخل گیربکس آلوده می گردد در نتیجه اگر سرویس به موقع صورت نگیرد عمر سیستم انتقال قدرت کاهش می یابد.

 

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

 

نکات دیگری غیر از سرویس کاری

شما به عنوان یک راننده این وظیفه را دارید که سطح روغن جعبه دنده را به صورت مرتب چک کنید. اگر سطح آن به هر دلیل کاهش یابد تعویض دنده به صورت نامناسب صورت می گیرد و یا ممکن است اصلا تعویضی صورت نگیرد. به علاوه می تواند به بخش های داخلی گیربکس شما که به خوبی روغن کاری نمی گردد آسیب برساند. کم شدن سطح روغن هیچ گونه سر و صدایی و یا سرنخی ندارد مگر با گذر زمان و ایجاد مشکلاتی متوجه آن شوید پس لازم است که همیشه آن را چک نمایید.

 

انواع روغن گیربکس

 

زمان تعویض روغن گیربکس در جعبه دنده اتومات

در این مدل جعبه دنده حرارت بیشتری تولید می گردد که این به معنی تولید کربن بیشتر می باشد که سیال گیربکس را آلوده نماید. به تدریج این آلاینده ها غلیظ تر می شوند و کارایی روغن را کاهش می دهند. معمولا زمان تعویض روغن در این نوع دنده به طور قابل توجهی متفاوت بوده و از 50000 کیلومتر آغاز می گردد تا بی نهایت.

زمان تعویض روغن گیربکس در جعبه دنده دستی

اکثر کارشناسان و تولید کنندگان 50000 تا 100000 کیلومتر را پیشنهاد می کنند که شما باید در این مدت اقدام به تعویض روغن نمایید. اگر خودرو شما در جاده های نا مناسب و یا با ترافیک زیاد کار می کند لازم است هر 25000 کیلومتر روغن تعویض گردد. جاده نا مناسب به منظور جاده ای است که شما باید به دفعات زیاد در آن دنده را تعویض نمایید.

 

قیمت روغن گیربکس

 

قطعات و لوازم یدکی لیفان

امیدواریم که با توجه به این مطالب اقدام به تعویض روغن گیربکس در فواصل زمانی مشخص شده نمایید چرا که در غیر اینصورت به مرور قطعات گیربکس شما فرسوده شده و هزینه بسیار بالایی را برایتان به وجود می آورد. اگر خودرو شما یکی از انواع خودرو های لیفان می باشد می توانید قطعات آن را با کیفیت بالا و قیمت استثنایی از لیفان مرکزی خریدار نمایید. برای اطلاع از قیمت و موجودی انبار از طریق کلیک بر لیفان مرکزی اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی